Home Medici Ion Fuior
Ion Fuior
Marţi, 02 Iunie 2009 10:01
Doctor habilital în medicina, profesorul universitar.

Ion Fuior (19 februarie 1944 - 08 aprilie 2008) s-a născut în satul Alexandreni. raionul Fdineţ. În anul 1961 absolveşte şcoala medie nr. 1 din or. Edineţ. Hotărât să facă studii la medicină, cu certitudine, face o alegere în consonantă cu esenţa sa umană, marcată de clarviziune, profunzime analitică şi rafinament spiritual, ce caracterizează şi înnobilează adevăraţii medici.

După absolvirea cu eminenţă. în anul 1967 a Facultăţii de Medicină Generală a prestigiosului Institut de Stat de Medicină din or. Chişinău. îşi continuă studiile postuniversitare prin aspirantură la Catedra de Anatomie Patologică a aceluiaşi Institut, activând în calitate de asistent pe parcursul anilor 1970 - 1975.

În anul 1972 susţine cu succes teza de doctor în medicină eu tema „Caracteristica unor aminoacizi ai peretelui aortei în caz de ateroscleroză" sub conducerea profesorului universitar, dr. hab. în medicină, academicianului AŞ RM V. Anestiadi.

Pe parcursul anilor 1975-1988 activează în funcţia de colaborator ştiinţific superior în Laboratorul Ştiinţific de Pediatrie al Institutului de Stat de Medicină. Din februarie 1975 suplineşte postul de specialist principal netitular al Serviciului Anatomie Patologică de profil Pediatric.

În acelaşi timp. Doctorul Ion Fuior este numit în calitate de consultant în prozectura orăşenească de copii. În anul 1976 organizează. în cadrul Institutului de Stat de Medicină, primul modul de perfecţionare a medicilor la tema „Morfopatologia patologiilor frecvent întâlnite la copii" cu concursul şefului Catedrei Anatomie Patologică profil pediatric, profesorul universitar al Institutului de Pediatrie din Federaţia Rusă. or. Leningrad, A. V. Ţinzerling.

În perioada 1976-1991, dr. Ion Fuior îşi perfecţionează cunoştinţele la Catedrele de Anatomie Patologică de profil pediatrie în oraşele Moscova, Leningrad, Tver, Saralov, Rostov-pe-Don, Ivanovo, Kiev, Ilarkov, Riga, Taşkent, Tbilisi.

În anii 1987 şi 1990 cu concursul său. se organizează colaborări cu Catedra de Anatomie Patologică a Universităţii de Stat şi a Institutului de Genetica Umană din Minsk, Republica Belorusi, în problemele viciilor congenitale la copii. Cu participarea Secţiei Genetică Umană din Moldova se organizează seminare la care au prezentat comunicări savanţi cu renume: dr. hab. în medicină Cerstvoi. I. I.urie, G. Ţukerman, Irina Kirilova, academicianul Gh. Laziuk.

Profesorul Fuior iniţiază studierea problemei patologiilor obstetricale şi ginecologice cu implicaţii în tanatogeneza letalităţii perioadei perinatale şi lctalităţii materne.

În 1984 este fondat Centrul Republican al Ocrotirii Sănătăţii Mamei şi Copilului (CROSMşîC). Profesorul Ion Fuior ia parte activă la organizarea Secţiei Centralizate de Anatomie Patologică (SCAI) la baza CROSMşiC, prin transferarea prozecturii republicane de profil pediatric din Spitalul Clinic Republican de Copii şi implementează în compartimentul anatomopatologa problemele din obstetrică şi ginecologie.

În 1988 are loc reprofilarea CROSMşiC în Clinica Institutului de Cercetări Ştiinţifice în Domeniul Ocrotirii Sănătăţii Mamei şi Copilului (ICŞDOSMşiC). În cadrul SCAP a ICŞDOSMşiC I. Fuior organizează Laboratorul Ştiinţific Morfopalologie, pe care îl conduce pe parcursul anilor 1988-2008.

De-a lungul activităţii sale profesorul Ion Fuior abordează probleme ştiinţifice privind studierea diverselor patologii la copii. în special, a malformaţiilor congenitale, infecţiilor intrauterine, imunodelicienţclor congenitale, infecţiilor parazitare, patologiei placentei şi a uterului cicatriccal.

În 1995 Dr. Fuior îşi concepe şi elaborează teza de doctor habililat în medicină, intitulată „Infecţia intrauterină în patologia perinalaiă (concepţii morfofiziopatologice contemporane ale patogenezei şi bazelor de tratament)", consultanţi V. Anesliadi. academician al AŞ RM, laureat al Premiului de Stat. dr. hab. în medicină, profesor universitar, şi E. Gladun. academician al AŞ RM. dr. hab. în medicină, profesor universitar.

Cunoştinţele vaste în direcţiile enumerate i-au permis să elaboreze un şir de concepţii cu obţinerea unor dale valoroase nu numai pentru morfopatologia practică, dar şi pentru medicina teoretică la hotarul de confluentă a mai multor discipline. Bazându-se pe experienţa bogată proprie şi pe analiza profundă a literaturii de specialitate, a dezvăluit într-un şir de articole ştiinţifice aspecte noi şi originale ale etiopalogeniei infecţiei intrauterine, pneumopatiei, sindromului CID intrauterin, efectului VAP etc.

În 1989-1990, sub conducerea profesorului Ion Fuior, la baza Secţiei de Anatomie Patologică se organizează Laboratorul histologic de diagnostic intraoperator cu aplicarea criotomici, se implementează un şir de metode de investigaţii histologice şi hislochimice. Prin eforturile sale este fondată filiala de Anatomie Patologică Pediatrică în cadrul SCAP. or. Bălţi.

În anul 1998, la baza SCAP şi Laboratorului ştiinţific de Morfopalologic al ICŞDOSMşiC, este fondat Centrul Republican Ştiinţifico-Consultaliv şi Organizatoric-Metodic de profil Pediatric. Obstetrică şi Ginecologie, condus de profesorul Ion Fuior.

Pe parcursul activităţii sale a manifestat cele mai frumoase calităţi de savant, pedagog, organizator şi diriguitor. Sub îndrumarea profesorului Ion Fuior au fost elaborate şi susţinute mai multe teze de doctor habilitat şi de doctor în medicină din diverse ramuri ale medicinei.

A fost conducător sau consultant ştiinţific al competitorilor Taliana Sleclari. Svetlana Dumitraş, Gheorghe Vicol, Valeriu David, Lilia Siniţîna. Tezele de doctor habilitat şi de doctor în medicină ale dlor G. Boian şi Vergii Petrovici, elaborate sub conducerea profesorului Ion Fuior, sunt în curs de realizare.

Sunt pe larg conoscute lucrările semnate de profesorul Ion Fuior având ca temă patologia infecţioasă în perioada perinatală, malformaţiile congenitale, imunodeficienţele congenitale etc. Este autor a peste 200 de lucrări ştiinţifice, elaborări metodice, brevete de invenţie şi inovaţii ştiinţifice. Toate acestea i-au adus un frumos renume atât în ţară, cât şi peste hotarele ei.

Exemplu strălucit de savant, pedagog, medic, un soţ, tată şi bunel exemplar, a fost totodată un om de o uimitoare modestie, înzestrat cu căldură sufletească. În cercetările ştiinţifice, în cazurile de litigiu şi în activitatea sa în calitate de membru al Prezidiului Ligii Medicilor din Republica Moldova şi preşedinte al ligii Medicilor a IMSP ICŞDOSMşiC dădea dovadă de multă principialitate.

Meritele şi calităţile remarcabile ale savantului Ion Fuior au fost apreciate la justa lor valoare de nenumărate ori de conducerea statului şi a instituţiei în care a activat, fiind decorat cu numeroase diplome ministeriale, guvernamentale şi cu medalia „Medic eminent".

Bunăvoinţa, grija faţă de toţi cei apropiaţi, onestitatea, principialitatea cele mai de preţ calităţi omeneşti pe care le-a avut - i-au adus recunoştinţa discipolilor, colegilor, rudelor, care vor păstra cu sfinţenie amintirea acestui Om, care s-a numit Ion Fuior. (Colectivul Instituţiei Medico-sanitare Publice, Institutul de Cercetări Ştiinţifice in Domeniul Ocrotirii Sănătăţii Mamei şi Copilului)

Comments
Comentariu nou
Scrieti comentariu
Nume:
Email:
 
Titlu:
UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Va rog sa introduceti codul anti-spam pe care il puteti citi in imagine.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
TIMPUL PETRECUT IN FATA CALCULATORULUI DUCE LA INGRASARE
29/07/2010

Conform unui studiu, un tanar care isi petrece majoritatea timpului in fata calculatorului, navigand pe Internet, se ingrasa in medie cu 2 kg pe an.

Continuare ...
CUM ALEGI COSTUMUL DE BAIE
29/07/2010

Majoritatea, pe timp de vara prefera sa mearga la mare, unde te poti relaxa cu trup si suflet. Atunci, e timpul sa alegi un costum de baie. Chiar daca esti o norocoasa si ai un corp armonios, trebuie  [ ... ]

Continuare ...
COPIII AU PROBLEME CU DANTURA LA VARSTE TOT MAI FRAGEDE
29/07/2010

Medicii-stomatologi spun ca copiii au probleme cu dantura la varste tot mai fragede. De vina sunt factorii ereditari si educatia venita din partea parintilor.Tot mai multi stomatologi ii sfatuiesc pe  [ ... ]

Continuare ...
CALENDARUL EVENIMENTELOR - 30 IULIE
29/07/2010

Maxima zilei - "Conştiinţa domneşte, dar nu guvernează." (P. Valery)1511 - S-a nascut Giorgio Vasari, pictor, arhitect, istoric de arta, primul autor al unei monografii de arta - “Vietile si ope [ ... ]

Continuare ...
TINTAURA SI PROBLEMELE BILIARE
28/07/2010

În scopuri terapeutice, de la ţintaură (Centaurium umbellatum), numită popular şl "fierea pământului", se foloseşte numai partea aeriană a plantei, care se recoltează în timpul înfloririi. [ ... ]

Continuare ...
CEAIUL, UN BUN MEDICAMENT NATURAL
28/07/2010

Conform studiilor, ceaiul este un bun medicament natural. El ajuta la reducerea tensiunii arteriale, a nivelului de colesterolul si ne protejeaza de razele ultraviolete.

Continuare ...
MACHIAJUL BUZELOR SUBTIRI
28/07/2010

Pentru ca buzele să aibă un aspect "apetisant" trebuie să ai grijă ca acestea să fie intens îngrijite, hidratate, nu trebuie să fie uscate ori să prezinte un strat de ţesut descuamat, crăpat [ ... ]

Continuare ...
CALENDARUL EVENIMENTELOR - 29 IULIE
28/07/2010

Maxima zilei - "Între soţi, mândria trebuie lăsată la uşa anticamerei." (H. de Balzac)1521 - Scrisoarea lui Neacsu de la Campulung catre Johannes Benkner, judele Brasovului, cel mai vechi text i [ ... ]

Continuare ...
TOXIINFECTIILE ALIMENTARE, NOTIUNE, SEMNE CLINICE SI PROFILAXIE
27/07/2010

Pentru a preveni toxiinfectiile alimentare, se recomanda evitarea strandurilor, a consumului de inghetata depozitata in conditii necorespunzatoare si a fast-food-urilor. Toxiinfectia alimentara este o [ ... ]

Continuare ...
CONSUMUL PRODUSELOR DIN SOIA POATE INRAUTATI MEMORIA
27/07/2010

Un studiu din Indonezia arata ca consumul de tofu si produse din soia poate inrautati memoria, crescand astfel riscul imbolnavirii de dementa.

Continuare ...

Alte articole

  • MEDICINA NATURISTA IN CAZ DE INAPETENTA
  • CALENDARUL EVENIMENTELOR - 28 IULIE
  • PRODUSE NATURISTE PENTRU STIMULAREA POFTEI DE MANCARE
  • MODALITATI DA A AFLA CUM ESTE BARBATUL IN PAT
  • SARCINA, O PERIOADA DELICATA PENTRU ORGANISM
  • CALENDARUL EVENIMENTELOR - 27 IULIE
  • CALENDARUL EVENIMENTELOR - 26 IULIE
  • CALENDARUL EVENIMENTELOR - 25 IULIE
  • ZMEURA, BENEFICA IN ASTENIILE FIZICE
  • CAFEAUA IN EXCES AFECTEAZA FERTILITATEA FEMEILOR
  •  

    On-line

    Avem 67 vizitatori online

    No comment

    Coafura amuzanta
    Joi, 29 Iulie 2010

    Sondaj

    Care este atitudinea ta catre celulita?
     





    BookMySite:: www.sanatatea.com - Ai grija de sanatatea ta

     

     

    Radio Sanatatea